Porady dotyczące udanego biegania: Wykorzystaj jak najwięcej ze swoich treningów

Zawody sportowe - bieganie

Bieganie to intensywna aktywność fizyczna, która pochłania dużo zasobów energetycznych. Dlatego powinno uzupełnić swój organizm posiłkiem przed i po biegu, aby uniknąć odwodnienia i zapewnić sobie wystarczającą ilość paliwa na następny dzień. W artykule poruszone zostaną najważniejsze kwestie związane z posiłkiem przed treningiem biegowym oraz po. Omówione zostanie podstawowe przygotowanie do biegu oraz jak zacząć w ogóle biegać.

Bieganie - co jeść przed i po biegu?

Odpowiednie odżywianie po bieganiu i przed to podstawa by osiągać dobre rezultaty treningowe oraz żeby uzupełniać ubytki energii po treningach biegowych. Trzeba na pewno zwrócić uwagę na to aby spożywany posiłek nie powodował żadnych dolegliwości bólowych żołądka i żeby biegało się komfortowo. Dlatego tak ważny jest odpowiedni plan żywieniowy.

Wśród produktów polecanych dla biegaczy przed treningiem są przede wszystkim banany zawierające w sobie węglowodany. Można je wymieszać z jogurtem dodatkowo przygotować tosty z dżemem czy jakiś pożywny koktajl białkowy. Dobrze sprawdza się też serek wiejski z suszonymi owocami.

Po biegu na pewno warto przyjmować posiłki bogate w białko oraz węglowodany (najlepiej węglowodany złożone). Jest to istotne ponieważ po treningu budowane są mięśnie i ogólna wytrzymałość, dlatego posiłki wysoko białkowe z dużą ilością węglowodanów są najlepszym posiłkiem po treningu biegowym.

Bieganie - jak się przygotować?

Przygotowania do zawodów sportowych dla biegaczy należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. W zależności od dystansu jaki chcemy przebiec. W przypadku biegu na 10 kilometrów należy rozpocząć przygotowania minimum 8 tygodni przed biegiem. 

W czasie okresu przygotowawczego warto opracować sobie plan treningowy, w którym na pierwszym miejscu będzie poprawa wytrzymałości ogólnej organizmu. Czas treningu powinien być dobrze rozplanowany i w tym czasie należy stopniowo zwiększać intensywność i szybkość biegu. Tuż przed rozpoczęciem zawodów warto pamiętać o zmniejszeniu intensywności treningu żeby uniknąć przetrenowania.

Bieganie - jak zacząć?

Początkujący biegacze powinni rozpocząć treningi od marszobiegu, dzięki któremu możliwe będzie wypracowanie kondycji i poprawienie wydolności. Marszobieg to skuteczna metoda treningowa zwiększająca możliwości biegowe. Polega to na bieganiu tak długo jak organizm ma siły, potem następuje przejście do marszu podczas którego jest czas na odpoczynek. Po ustabilizowaniu oddechu przechodzi się do dalszego biegu. Proces powtarzany jest wielokrotnie.

Ćwiczenia na siłowni w Ośrodku Sportu, Turystyki i Rekreacji

Szymon | 15-05-2023 Dalej

Pływalnia: Dlaczego powinieneś uczęszczać na zajęcia grupowe

Szymon | 16-08-2022 Dalej

Jak pływać jak zawodowiec: Podstawy zawodów pływackich dla amatorów

Szymon | 14-08-2022 Dalej

Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z zajęć korekcyjnych w wodzie

Szymon | 04-08-2022 Dalej

Lekcje pływania: Kompleksowy przewodnik po nauce pływania

Szymon | 28-07-2022 Dalej

Korzyści z Aqua Aerobiku: Jak zacząć?

Szymon | 19-07-2022 Dalej